начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

Липсващ наследник

Казуси за недвижими имоти


Re: Липсващ наследник

Мнениеот Mi-Lena » 21 Сеп 2004, 17:10

Господин, Янев,
Виждам, че нашите теоретични разсъждения не Ви касаят.
Моят съвет е: Обърнете се към нотариуса по местонахождение на имота и нека той Ви каже при какви условия би изповядал сделката. Т.е. какво е неговото тълкуване на закона относно представителството на отсъствуващия.
Mi-Lena
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот monteskio_ » 21 Сеп 2004, 18:18

Според мен, г-н навежда доводи за липса н аданни за лицето и от тук за безвестно отсъствие повече от 5 год, при което следва да се поиска обявяване на смърта н алицето и от там да се открие наследството, а не ЗА ЛИЦЕ С НЕИЗВЕСТНО МЕСТОЖИТЕЛСТВО! в ПОСЛЕДНИЯ СЛУЧАЙ НАЗНАЧЕНИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ НЕ ЩЕ ИМА ПРАВО ДА ИЗВЪРШВА РАЗПОРЕДИТЕЛНИ ДЕЙСТВИЯ!!! виж чл. 11 ЗЛС.

КАТО ИЗВОД ОТ ДИСКУСИЯТА ПРОВЕДЕНА ДО ТУК:
СПОРЕД мен , трябва да отправите искане по районния съдия по последното известно местожителство на лицето "А" за обявяване ан неговата смърт, ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, че имате достатъчно доказателства за липсата на сведения за лицето "А" за срок повече то 5 год. (ЧЛ. 14 ЗЛС, ЧЛ. 443 ГПК )
При другият вид развитие ан казуса - при искане за обявяване на лицето за отсъстващо и назначаване на представител - последният не може да извършва разпоредителни действия!!!
А във вашата ситуация Ви е необходимо разпоредително действие.Такова може да направи :
Лицето "А"
Неговите наследници
За да придобият децата му, качеството на наследници - трябв ад ас еобяви неговата смърт и те да приемат наследството.




MONTESKIO
monteskio_
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот monteskio_ » 21 Сеп 2004, 18:27

Колежке Mi-Lena,
За разпореждане с недвижимо имушество е необходимо изрично пълномощно - т.е. изрично предоставяне на власт относно право н аразпоредителни действия.
На няколко пъти ЗАКОНОДАТЕЛЯТ визира отсъствие на такава представителна власт за представителят цитирам: " .
.за представителят назнаен по искане съгл. чл 9 ЗЛС....ал. 2 ан чл. 11 ЗЛС.ТЕ НЕ МОГАТ да отчуждават, да ипотекират, да залагат имотите или да извършват други действия на разпореждане, освен в случаите на нужда, или при очевидна полза за отсъствуващия, и то с разрешение на районния съд. "
..... за представителят назначен по искане съг. чл. 8 ЗЛС. ..... Когато някой изчезне и няма сведения за него, районният съд, по молба на заинтересованите или по искане на прокурора, назначава лице, което да го представлява, .ДА ИЗВЪРШВА ВСЯКАКВИ ДЕЙСТВИЯ НА УПРАВЛЕНИЕ и да взема всички други мерки за запазване на неговите интереси.
Предполагам ще се съгласите, че е налице разлиак между термина " УПРАВЛЯВАМ" И " РАЗПОРЕЖДАМ".



С УВАЖЕНИЕ :

MONTESKIO
monteskio_
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот Mi-Lena » 21 Сеп 2004, 19:58

Колега, monteskio_,
Предлагам да прекратим дискусията си във форума, тъй като очевидно няма да постигнем единно становище относно приложимия закон, а започваме да се повтаряме. Аз поддържам становището, но в крайна сметка, релевантно ще бъде становището на нотариуса към който ще се обърне г-н Янев. В един по-късен момент, би било релевантно становището на съда, ако някой реши да атакува сделката.
За мен беше удоволствие :))
Mi-Lena
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот monteskio » 21 Сеп 2004, 20:15

Колежке Mi - Lena,
Релеватно е какво ЗАКОНА ни казва да приложим, какви са фактите и въз основа на това, НОТАРИУСА ще има изискване към страните , а не обратното))))
Не виждам пречка , да се съгласите с мен, че става въпрос за лице ,което трябва да се обяви за мъртво, а не за такова, което е с неизвестно местожителство.И в този ред н амисли, само при този вид хипотеза - обявяване на смъртта на лицето - ще имаме разпоредителни действия!!!

Ще се радвам отново да се засечем))))


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Липсващ наследник

Мнениеот Deputy_Major » 21 Сеп 2004, 21:14

Уважаеми колеги Монтескьо и Ми - лена, май си уеднаквихме мненията !
Към Монтескьо - не мислите ли , че преди да се обяви / по процедура / смъртта на лицето следва да е обявено за отсъстващо/ по същият ред /?
И още нещо - при отсъстващо лице и добре аргументирана и доказана полза за отсъстващия - продължавам да твърдя, че съдът ще даде съгласие за разпореждане !?!
Deputy_Major
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот лунатик » 21 Сеп 2004, 22:33

Тази година течеше американски сериал с горе-долу следното име /или водеща нишка/: "Изчезнал от ххх часа". Та в този сериал бойките американски ченгета издирвха успешно по територията на САЩ (а и май по целия свят) обявени за изчезнали лица. Те ги откриваха в рамките на 30-40-50 часа.
Та в малката ни България - тези ченгета щяха да го издирят за половин час.
И ако това имаше почва у нас - горните спорове щяха да са излишни.
Но иначе дискусията е интересна.
лунатик
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот донна2 » 21 Сеп 2004, 22:47

не знам доколко ще помогне по вероятно обратно след като сте решили да го обявявате за УМРЯЛ , но дали няма начин да се провери 1.лицето напускало ли е страната, ; 2. има ли информация лицето да е починало или е живо /от общината /
или от МВР /чл.61 ЗГР /След изготвянето на акта за смърт длъжностното лице по гражданското състояние изпраща документа за самоличност на умрелия на най-близкото районно полицейско управление на Министерството на вътрешните /
донна2
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот донна2 » 21 Сеп 2004, 22:53

дали няма да мине с изтичането на 10-годишния давностен срок за владение в полза на децата му и след като нотариуса състави КНА , те заедно с вас да продадете имота
донна2
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот monteskio » 21 Сеп 2004, 23:41

Драги колега Deputy_Major,
Не е задължително да бъде спазена последователност н апроцедурите за назначаване на представител. В това може да с убедите и сам посредством АПИС.
Според мен, както казах по-горе най-правилния вариант е да се обяви смъртта ан лицето., за да може да се извърши разпоредително действие.
А относно мненията ни с колежката - мисля, че не постигнахме единомислие)))


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Липсващ наследник

Мнениеот донна2 » 22 Сеп 2004, 01:50

СТАВА ВЪПРОС ЗА ЗЕМЯ / ЗЕМЕДЕЛСКА /

я чакайте тая земя ви е въстановена на вас и другия наследник по реда примерно на чл.18ж;27,27а от ППЗСПЗ / ако е така това което ви предложиха по-горе колегите /

ИЛИ
е въстановена на ваш наследодател приживе и сега след неговата смърт вия е наследявате ,защото ако е така предполагам ,че наследника който не може да откриете не е приел наследството ,а то се се придобива с приемането му. Приемането произвежда действие от откриването на наследството.
Приемането може да стане с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството, в този случай приемането се вписва в особена за това книга. Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. В последния случай наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.
По силата на Чл. 51. от ЗН По искане на всеки заинтересован районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него. Когато има заведено дело срещу наследника, този срок се определя от съда, който разглежда делото.
Ако в дадения му срок наследникът не отговори, той губи правото да приеме наследството.
Та значи можете да подадете молба до съда , е разбира се ще поискате от общината адреса за да му връчат книжата , естествено той няма да е на адрес
и май клоним на вариант ДВ/чл.50 от ГПК/ , малко бавно ще стане но нали знаете какво ще стане след като той не отговори че приема наследството
донна2
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот донна2 » 22 Сеп 2004, 02:07

да допълня
след като в дадения му срок другия наследник не отговори то тогава това по силата на Чл. 53.от ЗН Частта на отреклия се или на оня, който е изгубил правото да приеме наследството, уголемява дяловете на останалите наследници.
ПРОДАВАЧИ ЩЕ СТЕ ВИЕ И ДЕЦАТА МУ
донна2
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот Mi-Lena » 22 Сеп 2004, 14:41

Ох, бях решила, че се оттеглям от дискусията, но искам да предпазя колежката Донна2 от грешка.
Отказът от наследство не е равен на смърт на лицето т.е. да се призоват към наследяване неговите наследници. Отказът от наследство увеличава дела на наследниците от същия ред. Отказалият се е приравнен към несъществуващ. Т.е. ако наследява с братя и сестри - увеличава се техният дял, а не се призовават към наследяване неговите наследници.
Още веднаж - лека работа на всички :)
Mi-Lena
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот донна2 » 22 Сеп 2004, 14:49

Да такае грешката в края е моя поправям я
донна2
 

Re: Липсващ наследник

Мнениеот Янев » 24 Сеп 2004, 09:49

Благодаря на всички, които се отзоваха на молбата ми за помощ! Мисля, че е най-добре да се обърнем към съда. Благодаря Ви още веднъж, бяхте много любезни!!!
Янев
 

Предишна

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron