начало

Внезапно почина окръжният прокурор на Кюстендил Ангел Байрактарски Внезапно почина окръжният прокурор на Кюстендил Ангел Байрактарски

Каква е процедурата за завеждане на иск в Страсбург при нару



Каква е процедурата за завеждане на иск в Страсбург при нару

Мнениеот aretka » 08 Окт 2007, 23:54

Здравейте, колеги!
Обръщам се към вас със следния въпрос:"Как може ФЛ, българин, да заведе молба до съда по правата на човека в Страсбург? Към кого може да се обърне човек в България, за да подаде молба за гледане на спор за материално право в съда в Страсбург?Когато е нарушено вещно право може ли гражданин на България да заведе иск, считайки, че е нарушено негово материално право? Каква е процедурата? Къде се подават документите /молба, жалба/и чрез кой орган/организация? Благодаря на всички, който ще се отзоват предварително!!!
aretka
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Окт 2007, 23:41

Мнениеот karanedeff » 09 Окт 2007, 00:17

http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Мнениеот bebitor » 09 Окт 2007, 00:22

Относно процедурата:

Обяснителна бележка предназначена за лицата, желаещи да се обърнат към Европейския съд по правата на човека


I. Какви дела може да разглежда Съдът?


1. Европейският съд по правата на човека е международен орган, който при определени условия може да разглежда жалби, подадени от лица, оплакващи се от нарушения на права, гарантирани от Европейската конвенция за защита на правата на човека. Тази конвенция е международен договор, по силата на който известен брой европейски държави са се задължили да спазват някои основни права на човека. Тези права са изброени в самата Конвенция в Допълнителния протокол и в Протоколите № 4, 6 и 7, по които част от държавите са страна. Желателно е да се запознаете с тези текстове и с формулираните от държавите резерви.


2. Ако смятате, че някоя от изброените държави е нарушила във Ваша вреда някое от тези основни права, можете да се обърнете към Съда. Съдът може да разглежда единствено жалби, отнасящи се до признати от Конвенцията и от протоколите права, изключвайки всички останали. Съдът не е апелативен съд по отношение на националните съдилища и не може нито да отменя, нито да изменя решенията им. Съдът също така не може да се застъпва във Ваша полза пряко пред органа, срещу който е насочена жалбата Ви.


3. Съдът може да разглежда единствено жалби, насочени срещу държава, включена в приложения списък, и само ако се отнасят до събития, настъпили след определена дата. Тази дата е различна в зависимост от това, срещу коя държава е насочена жалбата и дали се отнася до право, гарантирано от Конвенцията или от протоколите към нея.


4. Вие можете да отправяте жалби до Съда само срещу действия и решения на властите на някоя от тези държави (парламент, администрация, съдилища и т. н). Съдът не може да разглежда жалби, насочени срещу физически лица или частни обединения.


5. Преди да се обърнете с жалба към Съда, Вие трябва да сте използвали всички вътрешноправни средства за защита в държавата, срещу която отправяте жалбата, които биха могли да удовлетворят Вашите искания. Например трябва да сте сезирали висшата съдебна инстанция, компетентна по делото (но ако жалбата се отнася до съдебно решение или присъда, не е необходимо да е правен опит за възобновяване на делото, след като са били използвани обикновените способи за обжалване и касация). При това трябва да сте спазили всички процедурни правила и по-специално определените от тях срокове. Ако например Вашият иск или жалба са били отхвърлени поради неспазване на срокове или правила относно компетенцията на някой орган, то по всяка вероятност Съдът няма да може да се занимае с Вашата жалба.


6. След като висшата национална инстанция постанови решението си, Вие разполагате с шестмесечен срок за подаване на жалба до Съда. Ако жалбата Ви се отнася до осъдителна присъда, срокът тече от момента на постановяване на окончателното решение в рамките на обикновените способи за обжалване, а не от момента на последващото отхвърляне на искането за възобновяване на делото. Ако в рамките на шестмесечния срок Вие не изложите ясно своите оплаквания поне в съкратен вид, Съдът няма да може да разгледа жалбата Ви. II. Как да подадете жалба до Съда?


7. Ако считате, че някои от правата, гарантирани от Конвенцията или протоколите, са нарушени във Ваша вреда и че са налице изложените по-горе условия, приканваме Ви първо да изпратите писмо до


Секретаря на Съда, съдържащо изброените по-долу сведения. Писмото трябва да бъде отправено на следния адрес: Au Greffier de la Cour Europeenne des Droits de l'Homme Conseil de l'Europe F-67075 STRASBOURG CEDEX, FRANCE


8. Вашето писмо трябВа да съдържа: а) кратко изложение на Вашата жалба; Ь) посочване на правото или правата, гарантирани от Конвенцията, които смятате, че са нарушени; с) сведения относно средствата за правна защита, които сте използвали; d) списък на постановените от органите на властта решения в рамките на Вашето дело, като уточнявате за всяко решение: датата, съдържанието в кратка форма и органа, който го е постановил. Приложете към писмото си копие от тези решения (Съдът не връща никакви документи и следователно във Ваш интерес е да изпращате единствено копия, а не оригинали).


9. Секретарят на Съда ще Ви отговори. Възможно е да Ви бъдат поискани допълнителни документи, сведения или обяснения относно жалбата. Може да бъдете осведомен/а за начина, по който Конвенцията е била тълкувана в подобни на Вашия случаи и ако съществува явна пречка относно допустимостта на жалбата Ви, тя ще Ви бъде посочена. Секретарят обаче не може да ви дава сведения относно законодателните разпоредби на държавата, срещу която е насочена жалбата Ви.


10. Ако от кореспонденцията Ви със Секретаря следва, че жалбата Ви би могла да бъде регистрирана от Съда и ако вие желаете това, ще Ви бъде изпратен необходимият формуляр за официалното й представяне. След като попълните формуляра и го отправите обратно до Секретаря, жалбата Ви ще бъде представена на вниманието на Съда.


11. Секретарят ще Ви държи в течение относно развитието на процедурата пред Съда. Тя протича, поне в началото, в писмена форма. Следователно не е необходимо да се явявате лично в седалището на Съда в Страсбург.


12. Ако имате възможност, обърнете се към адвокат, който да представи
Вашата жалба. По-късно в течение на процедурата ще можете да получите
безплатна правна помощ, в случай че не разполагате със средства за
възнаграждение на адвокат. Но такава правна помощ не може да Ви бъде
оказана още от момента на депозиране на жалбата.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Мнениеот bebitor » 09 Окт 2007, 00:51


Хммм, защо си мисля, че ЕС и Съдът в Страсбург нямат нищо общо? :?
Иначе ето линкове:
http://www.echr.coe.int/ECHR/EN/Header/ ... questions/
http://www.echr.coe.int/NR/rdonlyres/6A ... iceBUL.pdf
http://www.echr.coe.int/NR/rdonlyres/D6 ... ulaire.pdf


В посочения от колегата karanedeff линк също я има конвенцията и протоколите към нея. Още инфо:
http://www.blhr.org/
http://www.cid.bg/bgnce_bg/005_b.htm
http://www.segabg.com/online/article.as ... 6&id=00002
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=799 ... +%F1%FA%E4
http://www.eurorights-bg.org/bg/categor ... lysis.html
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Мнениеот GeorgiKERELOV » 09 Окт 2007, 11:20

Моля, погледнете за подаването на жалбата и информацията на следната връзка http://lex.bg/phorum/viewtopic.php?p=17 ... ht=#176358

Струва ми се, че в настоящия случай съдът в Страсбург не може пряко да се занимае с въпроса за материалното гражданско право, а само с въпроса дали съдебният процес в България относно това материално гражданско право е бил справедлив, и в частност дали решенията на различните инстанции са били достатъчно мотивирани.

При положително решение в Страсбург решението на последната инстанция в България ще бъде отменено и ще има нов граждански процес относно вещното право.
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

въпрос по темата

Мнениеот ggari » 09 Окт 2007, 23:04

Включвам се с въпрос по темата..

Хипотезата е следната: ако една банка си е позволила да наруши правата на свой клиент (едноличен търговец), за да защити правата на друг свой клиент (търговско дружество), но той е потърсил правата си по съдебен ред, напр. 3-4 г. по-късно, когато ощетената фирма вече е продадена и заличена от ТР, и решението след цялата съдебна процедура е, че банката не може да бъде осъдена да плати, защото искът е бил заведен от физическо лице, а вредите били на фирмата..

Та, питам, с такава хипотеза може ли да се иде успешно в Страсбург? :(
ggari
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 07 Мар 2007, 16:07

Мнениеот GeorgiKERELOV » 10 Окт 2007, 16:22

Едноличният търговец не е юридическо, а физическо лице, с това изключение, че то е придобило допълнително търговско качество при регистрацията си. Ако добре съм разбрал, съдебното решение приравнява едноличният търговец на юридическо лице, което впоследствие е било заличено от търговския регистър. В случая това съдебно решение страда от липса на състоятелни мотиви (грешни мотиви) и може да се подаде жалба в Страсбург за нарушено право на справедлив процес.
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com


Назад към Право на ЕС


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron