Страница 1 от 1

Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 20 Юли 2004, 12:18
от Karlson
Niakoi moze li da mi dade obrazec na molba do suda za obezpechenie po budesht isk, otnasia se za spirane na stroitelni raboti po budesht isk po chl.32 ZSobstvenostta.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 25 Юли 2004, 04:52
от bgjurist
Обезпечителните мерки са запор и възбрана.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 11:05
от Karlson
Спиране на строеж не е ли обезпечителна мярка, макар и да не е от изчерпателно изброените в ГПК. Все пак е измежду всички допустими и предвидени от з-на като общо понятие.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 11:07
от enika
Налага се от съда и тази обезпечителна мярка (спиране на строителството), което е доста абсурдно, защото не виждам по какъв начин обезпечава правата на молителя.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 11:16
от Karlson
Защо да не ги обезпечава?!? Ако в процес на делото се строи ще настъпят последици, които допълнително ще усложнят и затруднят спора за някоя от страните.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 11:19
от Karlson
Някой може ли да каже какво точно трябва да се приложи към молбата за обезпечит мярка.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 12:12
от enika
Целта на една обезпечителна мярка е не да улесни спора, а да съхрани имуществото на ответника, което да послужи за удовлетворение на ищеца при осъдително решение.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 12:29
от Karlson
Така де, как ще се съхрани като вече се разпореждат с това имущество строeйки върху него. Какви ще са последиците ако не се спре??? И може ли да се иска възбрана на имот от съсобственик върху съсобствен имот и доколко има действие??

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 12:46
от enika
Не мисля, че строителните мероприятия са вид разпореждане с имота. Напротив - ако не се спре строителството, то имотът ще се построи, приеме по съотвтения ред и дори ще се увеличи неговата стойност. Така ще може да послужи за удовлетворение.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 15:37
от Иван
Подкрепям Карлсон.
Строителството в имота увеличава неговата стойност, но за кого?
Аз лично не приемам за правилно приетото от закона положение за правата на недобросъвестния владелец/подобрител/ - чл 74 ал.1 плюс по аргумент на противното от ал.2 ЗС. В крайна сметка той пак ще има право на някакво обезщетение. Значи ако аз съм собственик, и някой влезе в имота ми и построи нещо си въпреки моето несъгласие, аз ще трябва да му платя, така ли? Ами аз съм собственик, може би ще искам да си построя басейн, или тенискорт, и т.н. Значи ще трябва да бутам! Значи първо ще платя на недобросъвестния владелец, след това ще платя за да бутам. Ето защо обезпечителната мярка е не само допустима, а и наложителна. Макар и да не е изрично посочена, тя според мен е допустима.
Карлсон, пишете си молбата в свободен текст. Посочете съображенията си. Подайте каквото смятате за необходимо-всъщност документите си за собственост, евентуално ако имате някакво разрешително да строите, въобще всичко което смятате че е във ваша полза. Също и скица - актуална, разбира се.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 17:24
от Karlson
Към enica: строителството си е абсолютно разпоредително действие с право на собственост, поне в правната теория се третира като такова, и чийто последици за потърпевша страна при незаконното му упражняване стават сложни.

Благодаря ви за поясненията.

Re: Обезпечителна мярка

МнениеПубликувано на: 27 Юли 2004, 18:21
от Karlson
Ако съм в грешка надявам се да прочета мнения все пак