начало

Парламентът за пети път не успя да си избере председател Парламентът за пети път не успя да си избере председател

освобождаване на владение

Казуси за недвижими имоти


освобождаване на владение

Мнениеот nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn » 15 Яну 2005, 12:24

По какъв ред може да се изкара владелец несобственик от апартамент?Случаят е следният:владелецът е получил владението на база предварителен договор, сключен по предвидения в закона начин,с бившия,тогава настоящ ,собственик.След този договор собственика продава апартамента на трето,добросъвестно,лице направо в нотариална форма.Срока за предаване на владението опоменат в нотариалния акт е 10.01.2005 година.Към днешна дата владелеца живее в апартамента и не иска да го освобождава.Въпросът ми е:Освен с предявяване на иск по чл.108ЗС,може ли по друг по-барз начин да го накараме да напусне жилището,като всички действия ще се предпримат от новите собственици?
nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
 

Re: освобождаване на владение

Мнениеот Добромир » 15 Яну 2005, 13:45

Дори и при доказана собсвеност всички те набутват към иск по 108.Никои от лапачите-съдий,прокурори и адвокати не е склонен да изпусне лептата.Печем се на същия огън-ужас е.
Добромир
 

Re: освобождаване на владение

Мнениеот enigma » 15 Яну 2005, 18:31

Не е съвсем така. Човекът с предварителния договор също е прецакан и може обаче съвсем реално да се окаже собственик, ако има дефект във втория договор за продажба. Възможен е вариантът и с придобивната давност, за това няма данни. Подсобни спорове може да разреши само съд.

Никой не е виновен, че продавачът е абсолютно недобросъвестен, а купувачът не се е заинтересувал сериозно има ли някой в този имот и какво точно прави там. Щеше да спести много нерви.

Сега наистина реално остава само реда по чл. 108 ЗС.

За качеството на съдопроизводството съм напълно съгласен - има го там някакво, но едва едва. Е нали ние сме тези, които си избираме законодателните.
enigma
 

Re: освобождаване на владение

Мнениеот lu » 16 Яну 2005, 20:34

Вписан ли е предварителния договор!
Владелеца по бълзата процедура. Първо му отправете нотариална покана, следете срока за подаване на иска - 1 месец и чл.126 а и .... Става лесно. С решението при полицаите и така.
lu
 

Re: освобождаване на владение

Мнениеот enigma » 17 Яну 2005, 01:59

Дали е вписан пред. договор няма значение за купувача в случая.

А купувачът не може да предяви иск по бързата процедура на 126а ГПК при тези обстоятелства. Няма основание. Ако имате на предвид ал. 1, б. "з" ГПК., то той никога те е бил владелец и няма на разположение владелчески иск.
enigma
 


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron