начало

ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си ВКС даде „зелена светлина“ на младшите магистрати да водят дела за законовия размер на заплатите си

Интернет патентно право

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Интернет патентно право

Мнениеот chode » 24 Авг 2006, 13:30

Здравейте,
бих искал съвет по един въпрос, който не разбирам.
Наскоро видях един много добър чуждестранен сайт. Искам да си направя свой собствен такъв, но не съм наясно с патентните права.
Не става въпрос за копиране на дизайн или текстове, а за дейност и организиране на сайта. Трябва ли да искам от първосъздателите разрешение за това или мога самостоятелно да го създам и независимо от никой да го пусна в експлоатация?

Изхождам от това, че има например сайтове за туризъм и обяви, които имат еднаква сфера на дейност и не си плащат един на друг за патент. Да, ама винаги има едно "Ако"...

Благодаря.
chode
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:15

Мнениеот gosho72 » 30 Авг 2006, 09:22

Направих справка с Закона за патентите и Закона за авторското право и сродните му права.И в двата закона се разглежда понятието "компютърна програма",но не срещнах нищо за интернет сайт.

Компютърните програми са защитени по ЗАПСП.Но дали това се отнася и за създадените интернет-сайтове /също работещи под съответни компютърни програми/ отговор не можах да намеря.
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот prnedev » 31 Авг 2006, 20:23

Работете си съвсем спокойно - относно функционалността няма кой да ви направи проблеми. В случая евентуално бихте имали проблеми ако "откраднете" софтуера на страницата. Но ако вие я пишете изцяло на ново, тогава няма проблеми.
Аналогията е - комшията не може да ви съди за нарушаване на авторски права, защото сте си подредили хола по същия начин, както го е направил той самия.
Съвсем друга е хипотетичната ситуация, ако се заинтересуват с какви инструменти (разбирайте софтуер) сте създали въпросната страница.

Ако ви се занимава, погледнете това
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот gosho72 » 31 Авг 2006, 22:30

prnedev написа:
Ако ви се занимава, погледнете това


Сърдечни благодарности за този линк !
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мерси

Мнениеот chode » 02 Сеп 2006, 13:38

Благодаря и на двама ви. Ще се постарая да прочета лекционния материал.
chode
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:15


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron