Страница 1 от 1

Съсобственика не разрешава

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2024, 11:10
от kralsk
Здравейте, имам следното питане – живеем в къща с двор, двама съсобственика сме, 5/8 ид.ч. от двора са наши, 3/8 ид. ч. са негови, два отделни входа, нямаме разделителен протокол, но съседа по свое усмотрение е преградил двора с телена мрежа. Къщата се намира по средата на двора. Дотук добре. Но на нас ни се налага да направим ремонт на една от стените, която е само наша стена – не е обща част, но тя е откъм страната на съсобственика и трябва да поставим скеле, за да я ремонтираме. Съсобственикът не дава да поставим скеле въпреки, че двора е на идеални части и няма документ, който да му дава право на неприкосновена собственост само на него върху земята. Ние сме уважили незаконното заграждане и никога не сме влизали в другата част на двора, но в момента се налага, а той смята, че това е само негово и не ни позволява да поставим скелето за ремонта. Какво се прави в такъв случай, когато имате общ двор на идеални части, а съсобственика ви е завзел някаква част и не ви позволява да я ползвате ?

Re: Съсобственика не разрешава

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2024, 16:44
от berto
Водите негаторен иск по чл. 109 от Закона за собствеността за премахване на оградата и за слагане на скеле свободно, за да се строи. Къщата предполагам също е на идеални части, защото ако няма учредено право на строеж, вие с другия съсобственик сте съсобственици освен на двора, и на къщата.

Re: Съсобственика не разрешава

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2024, 19:48
от ivan_lawyer
109 е много тежък иск - но това е пътят.

Re: Съсобственика не разрешава

МнениеПубликувано на: 09 Авг 2024, 21:46
от teogeo
Иванчо адвокатина и другия там Кумата Берта се излага :) Има много по-лесен път и той е в чл. 194 от ЗУТ.

Чл. 194. (1) Собствениците и обитателите на недвижими имоти са длъжни да осигуряват свободен достъп в тях за извършване на разрешени или предписани проучвателни, проектни, строителни, монтажни, контролни и други работи, във връзка с устройството на територията, въз основа на заповед на кмета на общината, а в определените от закона случаи - със заповед на началника на Дирекцията за национален строителен контрол.
(2) Собствениците на недвижими имоти са длъжни да осигуряват свободен достъп в тях за извършване на дейности и мероприятия при бедствия, аварии и катастрофи и изпълнение на комплексни геозащитни проекти (укрепване на свлачища, защита на речни и морски брегове и други отводнителни и укрепителни работи). Изпълнението на дейностите и проектите се извършва така, че да не засяга обектите на основното застрояване. Достъпът се осигурява със заповед на органите по ал. 1, освен ако в специален закон не е предвидено друго.
(3) При неизпълнение на задълженията по ал. 1 и 2 достъпът до съответните недвижими имоти се осигурява принудително по административен ред, а при необходимост - и със съдействието на полицията.
(4) След завършване на работите по ал. 1 и 2 лицето, на което е осигурен достъп, е длъжно веднага да отстрани всички повреди, причинени на недвижимия имот във връзка с изпълнението на работите. Ако повредите не могат да бъдат отстранени, правоимащият се обезщетява за причинените вреди.
(5) Определянето на размера на обезщетението се извършва по реда на чл. 210 и се изплаща в едномесечен срок от влизането в сила на оценката