uchitel22 написа:И аз така си мисля, но така и не намерих къде го пише, та няма как да си докажа твърденията.
Нищо обвързващо няма единия с другия. Като самостоятелни единици са.
Дванадесет години им бях поддъжка на граждански договор преподписван година за година и нямах обвързващи 4 часа допълнителни, но сега решиха, че не било законно и трябвало да мина на 4 часа.
Показаха ми някакъв текст в който пише, че отпуската е 1/2-ра, за което се съгласих, но не мога да се съглася, че на единия договор ако съм в отпуск и на другия трябва да съм в отпуск, но не знам къде да го търся написано.
Ако си мислите, че всеки нюанс ще е подробно описан ... Законите дават само рамката - съдържанието е според случая.
Тук не става дума за
„Допълнителен труд при същия работодател“ - чл. 110 от КТь говори се за два отделни ТД. Но даже и обратното да е - размера на „платения годишен отпуск“ по втория договор не може да се обвързва с подобния размер, по основния! Още повече - едновременно ползване отпуск по двата договора!
Казвате - „показаха ми някакъв текст ... за което се съгласих“ - точно така става договарянето! Едната страна предлага, другата приема и всичко е точно! Стига, да не е в „противоречие с интересите на обществото“ - чл. 8 от ЗЗД.
Но има и друго -
„Отказът от трудови права, както и прехвърлянето на трудови права или задължения са недействителни.“ - чл. 8, ал. 4 от КТ.
Пп. Има и още нещо.
„12 години им бях поддръжка на граждански договор...“„Граждански договор“ (
измислено понятие от разговорния език) се характеризира с „ липса на определено работно време и място“! Описаната ситуация намирисва на прикрито трудово правоотношение.