начало

След пет отвода, ВСС прекрати „безвремието“, т.е. конкурса за търговските отделения на апелативните съдилища След пет отвода, ВСС прекрати „безвремието“, т.е. конкурса за търговските отделения на апелативните съдилища

наказание за необявявяне в несъстоятелност

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


наказание за необявявяне в несъстоятелност

Мнениеот vampire » 18 Дек 2003, 12:27

"Чл. 227б. (Нов - ДВ, бр. 107 от 1996 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г.) Търговец, който изпадне в неплатежоспособност и в 15-дневен срок от спиране на плащанията не заяви това пред съда, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева"

Това е явно обща формулировка. Свързва ли се обаче само със спиране на плащанията по търговска сделка както е при производство по несъстоятелност?
Трябва ли да има производство по несъстоятелност за да се образува предварително производство?
vampire
 

Re: наказание за необявявяне в несъстоятелност

Мнениеот просто някой » 18 Дек 2003, 13:30

Има разлика между неплатежоспособност и несъстоятелност.Виж чл.608 ТЗ. Цитираният от Вас текс от НК касае неплатежоспособен търговец, а не такъв в производство по несъстоятелност.
просто някой
 

Re: наказание за необявявяне в несъстоятелност

Мнениеот vampire » 18 Дек 2003, 13:55

da, taka e, znam dobre razlikata, no tova e glupav chlen v NK, formuliran bezobrazno i ot tova idvat vsichkite mi pritesnenia. "ostavia pole za mislene" koeto e izraz na losha iuridicheska technika.
vyprosa e kak se svyrzva s tyrgovski sdelki tova nakazanie, zastoto neizpylnenieto po tiah e osnovanie za otkrivane na proizvodstvo po nesystoiatelnost, a v tyrgovskoto pravo syda opredelia nachalnata data na neplatejosposobnostta pri pr-vo po nesystoiatelnost, nali?
tova e razbira se samo edna linia na mislene, tova ne znachi ne che mislia i ot srestupolojnoata gledna tochka
blagodaria vi za otgovora
vampire
 

Re: наказание за необявявяне в несъстоятелност

Мнениеот k4k » 18 Дек 2003, 13:59

Не. Изпълнителното деяние е завършено с изпадането в неплатежоспособност и с изтичането на предвидения 15-дневен срок. При това ВКС вече приема, че се касае за продължено престъпление и наказателна отговорност се носи дори този срок да е изтекъл преди влизането в сила на тази промяна в НК.
k4k
 

Re: наказание за необявявяне в несъстоятелност

Мнениеот katy_ib » 18 Дек 2003, 16:20

Интересно как ще накажете с лишаване от свобода едно ООД или Ад например?
katy_ib
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 16 Окт 2003, 10:44

Re: наказание за необявявяне в несъстоятелност

Мнениеот просто някой » 19 Дек 2003, 10:04

Само за допълване на отговора ми- в чл.608, ал.3 ТЗ се съдържа презумпция, че неплатежоспособноста се предполага, когато длъжникът не е изпълнил в 60 дневен срок от падежа парично задължение по търговска сделка, както и когато е платил или е в състояние да плати частично или изцяло само претенциите на отделни кредитори.Съгласно горната разпоредба може да бъде определена началната дата на неплатежоспособността. А иначе това, което е написала katy_ib е точно така. Вие също сте прав в тази връзка, че текста на НК не е особенно коректно написан, но ако сте адвокат, това е добре за Вас и клиента Ви. :-)
просто някой
 

Re: наказание за необявявяне в несъстоятелност

Мнениеот bgjurist » 19 Дек 2003, 17:57

Не съм чел по-горните изказвания, но за да се образува предварително производство по престъплението "банкрут", е необходимо наличието на вече обявен такъв в гражданското (търговското) право. За повече подробности - виж Владимиров, Р. "Престъпления против кредиторите. Престъпления против финансовата и данъчната системи".
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron